• Niedziela, 25 lutego 2024

Data ważności kosmetyków: koniecznie zwróć na nią uwagę

Data ważności kosmetyków jest jednym z najistotniejszych elementów, jakie znajdują się na opakowaniu produktu. Niestety, bardzo często informacja ta, przez wiele osób jest bagatelizowana i całkowicie pomijana, a stosowanie kosmetyków przeterminowanych, może doprowadzić do wielu niechcianych konsekwencji. Zgodnie z prawem, na każdym opakowaniu produktu kosmetycznego, bezwzględnie muszą znaleźć się informacje o składzie, przeznaczeniu preparatu, ale i dacie ważności, która określa czas, w którym możemy bezpiecznie go stosować. Warto zatem wiedzieć, co oznaczają skróty PAO oraz EXP, by mieć pewność, że kupowany przez nas produkt, posłuży nam przez określony czas.

Data ważności kosmetyków – szukaj jej na opakowaniu

Data ważności kosmetyków czy też czas ich trwałości po otwarciu, są istotnymi informacjami, które muszą zostać umieszczone na opakowaniu produktu. Jest to w zasadzie jeden z najbardziej istotnych elementów z punktu widzenia konsumenta.

Terminy te nie zawsze są jednak podane w sposób czytelny i zrozumiały dla wszystkich, bowiem producenci bardzo często oznaczają je za pomocą symboli: PAO oraz EXP. Warto zatem wiedzieć, co kryją w sobie te skróty.

PAO to skrót z języka angielskiego od wyrażenia Period After Opening, który oznacza czas przydatności do użycia już po otwarciu produktu. To znak graficzny w postaci otwartego kremu, na którym dodatkowo znajduje się informacja określająca czasokres, np. 3, 6, 9 bądź 12 miesięcy, czyli termin, w którym dany kosmetyk może być stosowany.

EXP, czyli Expiration date, to nic innego, jak data ważności kosmetyków. Co ważne, data nie musi znaleźć się na opakowaniu wówczas, gdy trwałość produktu i przydatność do użycia jest dłuższa niż 30 miesięcy. Wówczas na etykiecie powinien pojawić się natomiast symbol PAO.

Bardzo często zdarza się również, że na opakowaniu produktu znajdują się oba oznaczenia. Co w takiej sytuacji? Czym się kierować i co jest bardziej wiążące? Zawsze EXP, a więc data ważności kosmetyków, nawet wtedy, gdy nie pokrywa się ona z symbolem PAO.

Data ważności kosmetyków: dlaczego jest tak istotna?

Data ważności kosmetyków jest bagatelizowana przez wiele osób, a jest to ogromny błąd, bowiem stosowanie produktów po terminie, może przynieść wiele niechcianych konsekwencji, które dotyczą przede wszystkim kondycji naszej skóry.

Bez znaczenia jest, czy po upływie terminu, kosmetyk był uprzednio otwarty, czy też nie. Jeśli data została przekroczona, nie powinno się wykorzystywać produktów w pielęgnacji czy makijażu, bowiem w przeterminowanych produktach powstają związki drażniące, które negatywnie oddziałują na naskórek – mogą prowadzić do podrażnień, zaczerwienień oaz alergii.

Ponadto, kosmetyki z przekroczonym terminem, są narażone na to, że rozwiną się w nich mikroorganizmy. Najszybciej psują się też produkty, które zawierają duże ilości wody, bardziej trwałe są produkty bezwodne, a więc m. in. róże czy pudry.

Nie tylko data ważności kosmetyków powinna wzbudzić naszą czujność. Zaniepokoić powinny również wszelkie odchylenia od normy, które obejmują chociażby zmianę zapachu, konsystencji czy koloru. Pamiętajmy natomiast, że niektóre produkty po terminie można wykorzystać na inny sposób, np. krem do twarzy może być wykorzystany jako preparat do konserwacji wyrobów skórzanych, a lakier do włosów będzie pomocny przy oczkach w rajstopach.

Co ważne, na trwałość i przydatność kosmetyku, wpływ mają również odpowiedni sposób jego użytkowania oraz przechowywania. Produkty należy chronić m. in. przed wilgocią, ciepłem czy światłem, a także dbać o dokładne zamykanie kosmetyku.