• Piątek, 22 września 2023

Kwasy AHA: jakie to? Jak działają?

Kwasy AHA oraz BHA należą do najczęściej wykorzystywanych kwasów w przemyśle kosmetycznym. Wykazują mnóstwo cennych właściwości i znakomicie poprawiają kondycję skóry. Dowiedz się, czym są oraz jak działają kwasy AHA! Branża beauty pokochała kwasy już dość dawno temu i nieprzerwanie, od wielu lat, wiodą one prym w domowej i specjalistycznej pielęgnacji. Regularnie stosowane, przynoszą naprawdę spektakularne efekty urodowe.

Kwasy AHA – jakie to?

Kwasy AHA – spośród wszystkich rodzajów kwasów – są najbardziej uniwersalne, a ich zastosowanie jest najbardziej wszechstronne. Nie tylko doskonale oczyszczają skórę, czy złuszczają martwy naskórek, ale tez kompleksowo pielęgnują cerę – niwelują wiele skórnych problemów i wyraźnie poprawiają jej stan oraz kondycję.

Kwasy kosmetyczne uwielbiane są za wielopłaszczyznowość i wielokierunkowość działania. Najważniejszą właściwością, jest ich działanie złuszczające, jednak należy podkreślić, że surowce te doskonale nawilżają, odżywiają, regenerują, niwelują przebarwienia i zmarszczki, ale też działają przeciwbakteryjnie, przeciwtrądzikowo, oczyszczająco i dezynfekująco.

W przemyśle kosmetycznym najpopularniejsze są:

  • kwasy AHA (np. migdałowy, winowy, mlekowy),
  • kwasy BHA (kwas salicylowy),
  • kwasy PHA (np. kwas laktobionowy).

Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy (z języka angielskiego Alpha Hydroxy Acids) działają tylko na poziomie warstwy rogowej. W zależności od rodzaju kwasów, ale i ich stężenia, mogą one nawilżać, odżywiać, ale też redukować zmarszczki, czy też precyzyjnie złuszczać naskórek.

Ten rodzaj kwasów szczególnie polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej, ale też suchej, tłustej i mieszanej, a także trądzikowej. Znakomicie złuszczają naskórek, ale też rewitalizują i regenerują skórę, przywracając jej zdrowy i piękny wygląd.

Najbardziej znane kwasy AHA:

  • kwas glikolowy – złuszcza, wygładza, spłyca zmarszczki, niweluje blizny, rozjaśnia przebarwienia,
  • kwas migdałowy – złuszcza, redukuje niedoskonałości, działa przeciwstarzeniowo,  wyrównuje koloryt,
  • kwas mlekowy – złuszcza naskórek, doskonale nawilża, spłyca zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia, wygładza i ujędrnia,
  • kwas szikimowy – złuszcza komórki naskórka, działa wybielająco na przebarwienia, wyrównuje koloryt, działa przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie,
  • kwas pirogronowy – działa antybakteryjnie, sebostatycznie, złuszczająco i przeciwzaskórnikowo.

Jak działają kwasy AHA? Właściwości i efekty

Kwasy AHA wykazują mnóstwo dobroczynnych właściwości pielęgnacyjnych. Kuracja na bazie tych surowców sprawia, że skóra poprawia swoją kondycję – jest bardziej elastyczna, gładka, sprężysta, nawilżona, a jej koloryt wyrównany.

Kwasy te uznawane są za powierzchniowy środek złuszczający, który bardzo precyzyjnie usuwa martwy naskórek zalegający na powierzchni skóry, co oczywiście sprzyja jej oczyszczeniu. Siła złuszczania uzależniona jest bezpośrednio od rodzaju kwasu, a także jego stężenia.

Oprócz tego, kwasy AHA stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się miękka, gładka i bardziej elastyczna. Blizny i przebarwienia zanikają, a koloryt cery staje się bardziej jednolity i wyrównany.

Pamiętajmy jednak, że wprowadzając kwasy do swojej pielęgnacji, musimy uzbroić się w cierpliwość – na efekty przyjdzie nam nieco poczekać. Na samym początku też należy sprawdzić, jak skóra zareaguje na daną substancję, dlatego kurację warto rozpocząć od kwasów w niższych stężeniach, a następnie stopniowo je zwiększać.

Kwasy kosmetyczne, w tym kwasy AHA, wykorzystywane są już nie tylko podczas zabiegów w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Coraz częściej są elementem domowej pielęgnacji – na drogeryjnym rynku nie brakuje bezpiecznych produktów do samodzielnego użytku. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość, zachować systematyczność, a efekty będą naprawdę zadowalające.