• Niedziela, 25 lutego 2024

Olejowanie włosów, czyli sekret pięknych i zdrowych kosmyków

Olejowanie włosów jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych domowych zabiegów, które pozwalają poprawić kondycję kosmyków – przywrócić im piękny i zdrowy wygląd,  miękkość, wygładzenie, a także niepowtarzalny blask. Jeśli miałaś do czynienia z olejowaniem i nie byłaś zadowolona z efektów, to znaczy, że popełniłaś błąd przy wyborze oleju, który nanosiłaś na włosy. Olej nie może być bowiem przypadkowy, powinien być dobrany przede wszystkim do kondycji i rodzaju kosmyków. Tylko wtedy zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty.

Olejowanie włosów: efekty zabiegu

Olejowanie włosów uwielbiane jest przede wszystkim za to, że pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty w relatywnie krótkim czasie. Zauważalne są już po pierwszej aplikacji oleju, jednak te najbardziej oczekiwane, a więc poprawa kondycji, wyglądu i wzmocnienie, przyjdą po kilku tygodniach regularnego olejowania.

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest olejowanie włosów? To nic innego, jak naturalna metoda pielęgnacyjna, która polega na naniesieniu na kosmyki odpowiedniego oleju. Dzięki temu włosy są  zabezpieczone, odżywione, nawodnione, a ich łuski domknięte.

Kluczem do sukcesu jest natomiast wybór odpowiedniego oleju – wybierając niewłaściwy, możemy osiągnąć efekty przeciwne od oczekiwanych – sprawić, że włosy będą szorstkie, matowe, a także przesuszone.

Najważniejsze jest zatem, by określić typ i rodzaj swoich włosów, a więc m. in. ich porowatość (wysoką, średnią lub niską), która objawia się pod stopniem rozchylenia łuski włosa. Przykładowo, w przypadku włosów wysokoporowatych sprawdzą się oleje z czarnuszki, z pestek malin, z ogórecznika czy opuncji figowej.

Na włosy średnioporowate powinny zadziałać oleje arganowy, awokado, makadamia, kameliowy, ze słodkich migdałów bądź z rokitnika. Do kosmyków o niskiej porowatości polecane są olej kokosowy, palmowy oraz babassu. Oczywiście, są to ogólne zalecenia, dlatego najważniejsze jest testowanie poszczególnych olejów i sprawdzanie, jak działają na nasze włosy.

Najważniejsza jest jednak odpowiedź na pytanie, co daje olejowanie włosów? A lista zalet wcale nie jest krótka. Przede wszystkim, regularnie olejując włosy, kompleksowo je pielęgnujemy – wspomagamy ich regenerację i odbudowę.

Kosmyki są dogłębnie odżywione, stają się miękkie, elastyczne, sprężyste, a także pełne blasku i połysku. Oleje doskonale rekonstruują ubytki i uszkodzenia w strukturze włosa, zabezpieczając przed czynnikami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Już po kilku tygodniach włosy zaczynają zachwycać swoją kondycją – pięknym i zdrowym wyglądem.

Olejowanie włosów: najpopularniejsze sposoby

Olejowanie włosów jest prostym zabiegiem, który bez problemu przeprowadzimy w warunkach domowych. Po wyborze odpowiedniego oleju, należy zdecydować się na właściwą metodę aplikacji, a tych do wyboru jest całkiem sporo.

Jak olejować włosy? Oczywiście starannie i regularnie. Ale oprócz tego, zabieg możemy przeprowadzać na suchych bądź mokrych włosach, na podkład lub bez – wybór konkretnej metody powinien być uzależniony od kondycji kosmyków, ale też naszych indywidualnych preferencji i czasu, jakim dysponujemy.

Olej możemy nanieść na suche lub mokre włosy. Nakładając go na suche kosmyki, dokładnie widać, na których partiach preparat jeszcze nie został nałożony. Jeśli zdecydujemy się na olejowanie włosów na mokro, uprzednio powinniśmy umyć włosy delikatnym szamponem. Olej powinniśmy trzymać na włosach przez minimum godzinę, ale oczywiście, im dłużej, tym lepiej.

Najczęściej wybieraną metodą jest olejowanie włosów na noc, a więc po nałożeniu oleju na kosmyki, zawijamy je w ręcznik bądź specjalny turban, a zmywamy dopiero po obudzeniu – rano. Dobre efekty osiągniemy również wtedy, gdy olej połączymy z odżywką. Oba produkty można ze sobą wymieszać albo nakładać jeden po drugim: na olej lub pod olej.

Olejowanie włosów jest prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, który przynosi fenomenalne rezultaty – i to bez wizyty w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Jeśli więc chcesz zadbać o swoje kosmyki i zależy Ci na szybkich efektach, sięgnij po odpowiedni olej i do dzieła!