• Niedziela, 25 lutego 2024

Pielęgnacja skóry dziecka – o tym należy wiedzieć!

Pielęgnacja skóry dziecka może być sporym wyzwaniem, wszak skóra malucha znacznie różni się od skóry osoby dorosłej, a tym samym wymaga innego traktowania, a przede wszystkim stosowania zupełnie innych kosmetyków i preparatów. Dowiedz się, jak zadbać o skórę dziecka we właściwy sposób! Właściwa higiena i pielęgnacja skóry jest niezwykle istotna na każdym etapie życia, jednak w przypadku maluchów, za jej kondycję odpowiadają głównie rodzice, którym zależy by wyglądała zdrowo i była odporna na podrażnienia. Warto zatem wiedzieć, co może zaszkodzić delikatnej skórze, a także, jakie preparaty stosować do kąpieli, nawilżania i odżywiania.

Pielęgnacja skóry dziecka – najważniejsze zasady

Pielęgnacja skóry dziecka różni się zasadniczo od pielęgnacji skóry osoby dorosłej. Przede wszystkim dlatego, że skóra malucha jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia. Jest również pięciokrotnie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, ale też jej płaszcz lipidowy, a więc bariera ochronna, o wiele słabszy.

To wszystko powoduje, że skóra malucha jest podatna na wysuszenie, podrażnienie czy alergie, dlatego też pielęgnacja musi być niezwykle świadoma i przemyślana. Przede wszystkim dlatego, że w pierwszych latach życia, to właśnie skóra jest kluczowym narządem zmysłów, który pozwala dziecku poznawać świat, ale jednocześnie nie zapewnia mu jeszcze należytej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, ani też termoregulacji.

Dopiero po ukończeniu trzeciego roku życia skóra dziecka osiąga dojrzałość. Do tego czasu, by zadbać o jej prawidłowy rozwój i zniwelować jej tkliwość na bodźce zewnętrzne, konieczne jest przestrzeganie trzech najważniejszych etapów higieny i pielęgnacji: oczyszczaniu, nawilżaniu/natłuszczaniu oraz odżywianiu, podczas których zostaną wykorzystane dobrej jakości, specjalistyczne kosmetyki.

Pielęgnacja skóry dziecka bazuje właśnie na trzech powyższych etapach. Jeżeli rodzic będzie ich skrupulatnie przestrzegał, ze skórą malucha nie powinno się dziać nic niepokojącego – nie będzie przesuszona, zaczerwieniona czy podrażniona.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobrej jakości kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka są podstawą. Produkty te powinny być certyfikowane, hipoalergiczne i dedykowane maluchom. Oczywiście, najważniejszy jest w tym przypadku skład, który ma dawać gwarancję skuteczności działania i bezpieczeństwa stosowania. Pamiętać przy tym należy, że bardzo często to właśnie nieodpowiednio dobrane kosmetyki, są przyczyną podrażnień i problemów skórnych.

Z pewnością pożądanymi produktami są te, które zwierają substancje nawilżające, natłuszczające i odżywiające. Unikać należy produktów, które zawierają substancje zapachowe, barwniki, parabeny, SLS, SLES, wazelinę, silikon, formaldehyd, oleje i parafinę, a także wszelkie inne substancje, które są zbędne i nie spełniają żadnej istotnej roli.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka, oprócz tego, że powinny być przeznaczone do delikatnej i wrażliwej skóry, powinny być jednocześnie hipoalergiczne, ale też – zwłaszcza w przypadku noworodków – posiadać atest przyznawany przez Państwowy Zakład Higieny, Instytut Matki i Dziecka czy też Centrum Zdrowia Dziecka.

Bezwzględnie unikać należy natomiast produktów kosmetycznych dla dorosłych, przede wszystkim dlatego, że ich formuły bardzo często zawierają składniki, które mają duży potencjał drażniący oraz alergiczny, co w przypadku cienkiej skóry, może dać naprawdę przykre dolegliwości.

Kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji skóry dziecka

Pielęgnacja skóry dziecka – jak już zostało wspomniane – obejmuje trzy kluczowe etapy: kąpiel, a więc oczyszczanie, a także nawilżanie/natłuszczanie oraz odżywianie skóry. Każdy z nich wymaga użycia specjalistycznych produktów, które w kompleksowy sposób zatroszczą się o skórę malucha.

Kosmetyczka małego dziecka wcale nie musi być pojemna. Tak naprawdę do pielęgnacji wystarczy kilka podstawowych produktów, m. in. olejek bądź do kąpieli, ewentualnie delikatny szampon do włosów, czy też nawilżający balsam/emulsja do ciała.

Kosmetyki powinny być delikatne, ale jednocześnie skuteczne w działaniu. Muszą nawilżać i natłuszczać skórę, łagodzi podrażnienia, ale też zabezpieczać, wzmacniać barierę ochronną skóry i stymulować korzystną mikroflorę na jej powierzchni.

Do oczyszczania skóry najlepiej wykorzystać żele do kąpieli dla dzieci, które oprócz tego, że oczyszczają skórę, jednocześnie ją nawilżają, koją i łagodzą podrażnienia. Dobre produkty do kąpieli niwelują również uczucie swędzenia, ściągnięcia czy łuszczenia skóry. Chcesz wiedzieć, jakie produkty do kąpieli będą odpowiednie dla Twojego dziecka? Przeczytaj artykuł: https://www.ekorodzice.pl/index.php?dg=51&dp=58&id=2590.

Bardzo ważne jest również pielęgnacja skóry dziecka po kąpieli, czyli jej nawilżenie i odżywienie. Emulsje czy balsamy powinny obfitować w emolienty, a więc substancje, które zatrzymują wodę w skórze, ale jednocześnie tworzą na niej warstwę ochronną, która dba o optymalny poziom natłuszczenia i nawilżenia naskórka.

Pielęgnacja skóry dziecka jest ważnym elementem dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Skóra dziecka ciągle się rozwija i wymaga odpowiedniego odżywienia i pielęgnacji. 

Zadbanie o skórę dziecka, utrzymanie jej czystej, nawilżonej i zdrowej, przyczynia się do ogólnego dobrego samopoczucia dziecka. Delikatna skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia i infekcje, dlatego odpowiednia pielęgnacja pomaga w utrzymaniu jej zdrowej i wzmocnionej.

Pielęgnacja skóry dziecka wymaga od rodzica większej uwagi i ostrożności, która przede wszystkim dotyczy skrupulatnego wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład i stosować wyłącznie preparaty przeznaczone dla dzieci, które dodatkowo są certyfikowane, hipoalergiczne, a przy tym posiadają atesty wydane przez odpowiednie instytucje.