• Niedziela, 25 lutego 2024

Smocza krew w kosmetykach: jakie ma właściwości?

Smocza krew brzmi dość intrygująco, a nawet nieco przerażająco. Tymczasem jest to substancja, którą bardzo chętnie wykorzystuje przemysł kosmetyczny. Wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości, a pokochają ją przede wszystkim osoby z dojrzałą cerą. Substancja ta nie jest odkryciem ostatnich lat. Wręcz przeciwnie, znana jest od bardzo dawna – była wykorzystywana jako barwnik w lutnictwie, dodatek do proszków do zębów, ale szczególnie chętnie sięgali po nią zwolennicy medycyny ludowej – jako środek na wrzody układu pokarmowego, wspomagający leczenie górnych dróg oddechowych, czy jako lekarstwo na oparzenia i rany.

Smocza krew: poznaj jej wyjątkowe właściwości

Smocza krew (sangre de drago) jest naturalną żywicą, którą pozyskuje się przede wszystkim z palmy o nazwie Calamus Draco, ale również z Draceny Smoczej, Draceny Cinnabari czy drzewa Croton Lechleri. Sama nazwa nawiązuje po prostu do barwy żywicy, która ma krwisty kolor, brunatno-czarny.

W czym tkwi sekret tej substancji? Przede wszystkim w jej właściwościach, a więc silnym działaniu antyoksydacyjnym i regenerującym. Warto podkreślić, że smocza krew wspomaga również produkcję kolagenu, którego z biegiem lat jest w skórze coraz mniej. Właśnie dlatego kosmetyki z tym składnikiem polecane są przede wszystkim cerze dojrzałej.

Na tym oczywiście nie koniec, gdyż substancja ta jest również doskonałą bronią w walce z rozstępami oraz bliznami. A w korze, gałęziach i liściach drzew, z których jest pozyskiwana, występują również alkaloidy, które działają przeciwzapalnie, przyspieszają proces gojenia się ran, a także eliminują wiele skórnych dolegliwości i chorób.

Smocza krew w kosmetykach działa na skórę uelastyczniająco, napinająco, a także przeciwzmarszczkowo. Cera jest ukojona, odświeżona, rozjaśniona, jej koloryt wyrównany, poprawie ulega również ogólna kondycja skóry.

Ekstrakt z żywicy zawiera kilkadziesiąt (ponad 40) substancji aktywnych, które dobroczynnie oddziałują na skórę. Nie dziwi więc, że smocza krew jest wykorzystywana w branży beauty na szeroką skalę.

Najważniejsze właściwości smoczej krwi:

  • działa antyoksydacyjnie,
  • intensywnie regeneruje,
  • spłyca zmarszczki,
  • chroni komórki przed uszkodzeniami,
  • przyspiesza procesy gojenia się ran,
  • redukuje rozstępy,
  • niweluje blizny,
  • wyrównuje koloryt cery,
  • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • wspiera produkcję kolagenu i elastyny.

Smocza krew w kosmetykach

Smocza krew w kosmetykach znalazła szerokie zastosowanie głównie dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i regenerującemu. Produkty na bazie smoczej krwi polecane są kobietom dojrzałym, którym zależy na tym, by zachować młody wygląd skóry na dłużej.

Zaleca się, by substancja ta była stosowana zewnętrznie – aplikowana bezpośrednio na skórę. Można więc dodać ją do ulubionego kremu, serum, maski czy balsamu bądź zainwestować w gotowy produkt, których na drogeryjnym rynku nie brakuje.

Smocza krew krem to w zasadzie najczęściej poszukiwany i najbardziej pożądany kosmetyk. Kremy z krwistoczerwoną żywicą zwykle polecane są cerze dojrzałej i/lub wymagającej intensywnej regeneracji – ujędrnienia oraz nawilżenia. Zazwyczaj działają one przeciwstarzeniowo oraz ochronnie (antyoksydacyjnie).

Chętnie wykorzystywane i stosowane są również maseczki oraz sera do twarzy ze smoczą krwią. Produkty te zwykle ukierunkowane są na działanie ujędrniające i liftingujące. Ponadto, wspierają procesy odnowy naskórka.

Smocza krew, mimo swojej dość przerażającej nazwy, jest niezwykle cenną substancją, która wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości urodowych. Jeśli chcesz zatem poprawić kondycję cery, ale też opóźnić procesy starzenia się skóry, koniecznie włącz ten składnik do swojej pielęgnacji!