• Niedziela, 25 lutego 2024

Soda oczyszczona jako suchy szampon - jak to działa?

Soda oczyszczona jako suchy szampon to często składnik produktu, który dobrze znasz. Oczyszcza włosy i jest awaryjnym rozwiązaniem, gdy brakuje czasu na mycie na mokro. Suchy szampon widocznie odświeża włosy, a w przypadku produktów drogeryjnych, ma intensywny, przyjemny zapach. Tymczasem kosmetyk taki możesz stworzyć z produktów, które masz w swoim domu. Dlaczego warto go wypróbować?

Soda oczyszczona jako suchy szampon - właściwości

Soda oczyszczona stosowana w pielęgnacji włosów daje kilka efektów. Przede wszystkim oczyszcza, zmiękcza, a także reguluje pH. Może być pomocna w walce ze stanami zapalnymi. Przy jej stosowaniu należy jednak uważać, aby nie wywołać podrażnień skóry głowy. Zrezygnować z niej powinny też osoby o włosach bardzo suchych, zniszczonych i łamliwych. Może bowiem nasilać te dolegliwości, zwłaszcza gdy szampon stosujesz dość często.

Soda oczyszczona jako suchy szampon jest właściwie dużym skrótem myślowym, ponieważ sam ten produkt nie pomoże uzyskać takiego efektu, co kosmetyk drogeryjny o pełniejszym składzie. Mimo to może ona odgrywać kluczową rolę. Jak przygotować domowy suchy szampon z sodą?

Soda oczyszczona jako suchy szampon - kiedy ją stosować?

W składzie takiego produktu musi znaleźć się baza pochłaniająca sebum. To właśnie ona absorbuje nadmiar sebum i sprawia, że włosy są gładkie, bez nieestetycznych strąków, błyszczenia i sklejania. Bazą może być mąka kukurydziana, skrobia (mąka ziemniaczana) czy mąka ryżowa.

Kolejny składnik zależny jest od koloru włosów. Ciemne, brązowe czy kasztanowe wymagają takiego, który będzie na nich niemal niewidoczny. Doskonale sprawdzi się tu kakao, a w przypadku włosów nieco jaśniejszych - cynamon. Tutaj jednak trzeba uważać i przed jego zastosowaniem przeprowadzić próbę uczuleniową. Dla blondynek polecana jest omawiana właśnie soda oczyszczona, ale tylko wtedy, gdy Twoje kosmyki są zdrowe i mają tendencję do silnego przetłuszczania.

Do domowego suchego szamponu warto dodać kilka kropel olejku eterycznego, aby mieszanka pozostawiała na włosach przyjemny zapach. Warto stosować przede wszystkim olejki z cytryny, mięty, eukaliptusa lub inne, równie świeże zapachy.

Jak przygotować suchy szampon z sodą?

Potrzebujesz powyższych składników w następujących proporcjach: około jedna trzecia szklanki bazy, 2 łyżki kakao lub 2 łyżki sody, 2 krople olejku eterycznego. Na początek wymieszaj produkty sypkie, aby mieszanka miała jednolity kolor. Następnie dodaj olejek eteryczny.

Przygotowany domowy suchy szampon wetrzyj w rozczesane włosy, pozostaw na chwilę, a później wyczesz jego nadmiar. Jeżeli użyłaś zbyt dużej jego ilości, możesz zetrzeć nadmiar ręcznikiem.

Dlaczego warto wypróbować domowy suchy szampon? Przede wszystkim masz pełną kontrolę nad jego składem. Wybierasz to, co lubisz i co w przypadku Twoich włosów sprawdza się najlepiej. Taki produkt jest również dużo tańszy, niż gotowe suche szampony z drogerii. Jeżeli jeszcze nie próbowałaś tego sposobu na odświeżenie fryzury - sprawdź go już dziś. Wszystkie składniki znajdziesz w swojej kuchni!